Двойка на преход в планината
Визия за категория Информация

Планински водач

Защо да се доверя на планински водач?

история

Професията се заражда в началото на XIX век в Европа, когато изкачването на Алпите е признато за спорт. В днешно време придобиването на квалификация за упражняването на професията в развитите страни изисква преминаването на курс на подготовка, одобрен от Международната федерация на планинските водачи и може да отнеме от 1,5 до 7 години. Неофициален планински водач може да бъде и опитен планинар (най-често местен жител), който обикновено срещу заплащане води и съпровожда туристи в планинска местност по определен маршрут.

Както при други професии планинските водачи се обединяват в организации. Най-старата и най-голямата организация на планински водачи е Compagnie des guides de Chamonix, основана през 1821 година в Шамони (Франция).

България

В България това е нова свободна професия. За придобиване на квалификация се преминава курс в център за професионално обучение обикновено в рамките на година, полага се държавен изпит и се получава диплома. Друг вариант е да се завърши средно професионално образование в специализирано училище, например гимназията в с. Черни Осъм, или висше образование в Националната спортна академия, специалност „Туризъм и алпинизъм“ в съответната катедра. След известен стаж с тези дипломи се държи изпит за правоспособност в министерството на туризма.

Изображение на планински водач в миналото
Изображение на планински водач в миналото

Защо да се доверя на планински водач?

На планинския водач работното място е навън.

Познава в детайли района, пътеките и разкрива пред вас интересни специфики за природата – фауна, флора, почви.

Ако за водача районът е непознат, няма да рискува вашето здраве и ще ви преведе през най-оптималния маршрут, след като обстойно го е разучил предварително.

В компанията на водача научавате пълноценни факти относно местността, вълнуващи легенди и истории.

Планинските водачи са физически добре подготвени, с висока култура, комуникативни, услужливи, готови да се притекат на помощ, ако това е необходимо.

Водачите имат минимум по 960 учебни часа теория и практика, преди да вземат диплома за правоспособност.

В тези часове те имат практика в планините, през всички сезони, като имат и преспиване и оцеляване на открито през зимата.

Изкарват изпити по ориентация, медицински изпит, психология, метеорология и др.

На първо място за професията е живота и безопасността на клиента.

Наясно са с огромната отговорност, която носят за туриста в групата си, затова няма да направят компромис със зле подбрана екипировка, несъответстваща на терена и времето навън.

Просто няма да ви допуснат в планината с останалата част от групата.

Водачите са издръжливи, добре подготвени за всякакви условия в планината и навън.

Не се изненадват от променливото време, а напротив, помагат ви да се адаптирате чрез съвети за екипировка, търпение и мотивация.

Те могат да оказват първа помощ на пострадал и да уредят транспорт или да направят такъв, ако се наложи.

Водачът заема роля на лидер и психолог, за да може да управлява успешно групата.

Още една от задачите му е да направи вашето преживяване в планината приятно и ползотворно.

Сигурността и удовлетворението на клиента са водещи, а това понякога е много трудно и се изискват гъвкавост, тактичност и импровизация от страна на планинския водач.

В България имаме големи и малки върхове, красиви и непознати местности, а туристът има необходимост от професионалист, който да го поведе в необятната красива природа!

ПРИСЪЕДИНИ СЕ КЪМ НАС

Последвай ни във Fecebook, за да си информиран за всички предстоящи походи

снимка 3 от галерия на страница Контакти