Изглед отзад на двойка, минаваща по пътя в гората
Визия за категория екипировка

Наръчник как да си изберем раница

Най-добрият приятел за туристите, планинарите, колоездачите…на активните хора

TИПОВЕ РАНИЦИ

Може да се каже, че раницата е най-добрият приятел за туристите, планинарите, колоездачите… изобщо активните хора, които обичат спортовете и отдиха на открито. Но каква раница ни трябва? 

За да могат да задоволят различните телосложения, дейности и условия на времето, производителите предлагат раници в различни дизайни и размери.

Еднодневки (15 – 35 л)

Еднодневките са добри за къси преходи с минимален багаж, като няколкочасови излети.
Удобни допълнения към този тип раници са колан на кръста, който да пази раницата от изместване, и подплънки и уплътнения за по-голямо удобство.

Алпийски (35 – 55 л)

Тези средни по размер раници обикновено имат вътрешно скеле/конструкция за здравина и по-сериозен колан за кръста, който е способен да понесе по-големи тежести.
Капацитетът им ги прави удобни за дейности, изискващи повече екипировка, като например ски турове или скално катерене. Подходящи са дори за еднократни преспивания при минимално количество багаж.

Туристически (55 – 75 л)

Този размер е създаден за многодневни пътешествия.
Раниците са с твърд скелет, който пази структурата им независимо от това колко много или малко багаж носят в момента. Специална конструкция разпределя тежестта на багажа от раменете към колана около таза, като по този начин улеснява дългите преходи.

Експедиции (75 – 100 л)

Колосалният капацитет на тези раници ги прави идеални за много продължителни излети или цели експедиции. Също полезни са за зимен туризъм, изискващ много екипировка.

Мъж с планинска раница

Дизайн на отвора: горен или панелен

Раниците с панелен (преден) отвор разрешават бърз и лесен достъп до цялата ви екипировка. Циповете на подобни раници от друга страна могат да бъдат слабите места на раницата, които да пропускат дъжд или сняг.
Търсете раници с ремъци за затягане (compression straps), които да намалят напрежението върху циповете.

Раниците с отвор отгоре са по-здрави от тези с преден такъв, от друга страна обаче ще трябва да извадите половината багаж, за да стигнете до нещо, бутнато на дъното на раницата.

Този дизайн продължава да е популярен, защото е по-издръжлив на износване и позволява опаковането на много екипировка.

Изпробване

Ако е възможно, пробвайте раницата в магазина. Всеки е различен и онова, което пасва идеално на приятел, не е гарантирано да става на вас.

Сложете между 10 и 15 килограма тегло в раницата, която искате да закупите. Всичко, наподобяващо нормален багаж, би свършило работа. Вариант, който съм виждал в тукашните магазини, е да се напълни един по-малък сак с всякакви артикули почти до пръсване и да се сложи в раницата.

Качете раницата на гърба си, преметнете презрамките и нагласете колана директно върху таза си, закопчайте го и затегнете ремъка му. Уплътнението на колана би трябвало да обвие таза ви плътно точно под и около кръста.

Затегнете презрамките на раницата. Те трябва да са достатъчно раздалечени, за да не притискат врата ви. Краят на презрамките (там, където започва ремъкът за затягане) не трябва да е по-долу от около 10 см под мишниците ви.

Затегнете горните стабилизатори в удобна позиция. Нормално те би трябвало да са под ъгъл от около 45 градуса.

Затегнете ремъка през гърдите и нагласете долните стабилизатори, докато се почувствате удобно.

Мъж с планинска екипировка, който върви по пътека в гората

ПРИСЪЕДИНИ СЕ КЪМ НАС

Последвай ни във Fecebook, за да си информиран за всички предстоящи походи

снимка 3 от галерия на страница Контакти