Експерти съветват за облеклото в планината
Интересни и полезни съвети за преход и облекло в зимната планина.
Българските планини предлагат внушителни възможности за приятен трекинг.
Ако сте в района на София, Витоша е една от най-достъпните и добре организирани планини, в които можете да направите еднодневен преход, съчетан с вкусно хапване в някоя от многото хижи, да качите децата си на лифт и да разходите любимото си куче. Начални точки на вашия преход могат да бъдат различни пътеки от всички страни на Витоша. Ако търсите спокойствие далеч от типичната навалица, препоръчвам да тръгнете от красиви и по-малко познати, но добре маркирани пътеки през Владая, Кладница, Чуйпетлово, Железница или Бистрица, вместо от Драгалевци, Бояна или Княжево.
Пирин и Рила предлагат възможности за всички, от начинаещи любители до доста по-напреднали планинари.
Стара Планина, Родопите и Осогово разкриват невероятни красоти на по-ниска височина и отново са доста добре маркирани и организирани.
Ако пък търсите нещо по-нетрадиционно – Беласица, Руй, Вискяр планина и Странджа ще ви отведат в по-малко познати и населени планински райони, изпълнени с впечатляващи гледки, древна история и гостоприемство на местните жители.
Облекло
Да започнем отвътре навън, от тялото (next to skin) – материите, които са в първи и в непрекъснат допир с тялото, трябва да са комфортни и меки, да не дразнят, да не задържат влага и да позволяват на кожата да се охлажда. Може да започнем с една обикновена тениска, но задължително от техническа материя полиестер или сроден микс и никога чисто памучна – тя работи като гъба, задържа влагата от изпотяването и съхне трудно, а това само по себе си е предпоставка за бърза настинка и дискомфорт. За първи слой препоръчвам избора на термо бельо като най-добро решение. То се състои от горна и долна част, покрива добре зоните, в които трябва да е топло (сърце, бъбреци и кръст, гърдите, краката) и осигурява необходимия комфорт. Термо бельото често е изпълнено в комбинация от мерино вълна с еластан или друга техническа материя и стои плътно по тялото. Неговата роля е да задържа топлината, генерирана от тялото, точно там, където тя ни е най-необходима, като същевременно не запарва.
След първия слой е добре да си осигурим повече топлина, като използваме поларена блуза или флийс. Това е вид мембранна техническа материя, осигуряваща топлинен комфорт на тялото, без да го задушава. Поларите са различни по вид, модел и дебелина – изберете такъв, който най-добре пасва на активността ти и разбира се на бюджета. Идва ред и на външния „щит“ – якето и панталона, които ще подберете. В логиката на облекло на слоеве за външен слой се използват тънки и леки материи с мембрани от типа на Gore-tex, eVent, Neoshell, Sympatex и други. Това са високотехнологични нано материи, осигуряващи висока степен на водонепропускливост, вятъроустойчивост и дишаемост. Те имат уникалните свойства да възпират водата и вятъра отвън навътре, но да дават възможност влагата и парите отвътре навън да излизат безпроблемно. Тоест позволяват тялото да диша и да не стои влажно, като същевременно го предпазват от външните фактори, като вятър и вода. Не на последно място тези облекла са изключително леки, комфортни и красиви на външен вид. Доказаните брандове отделят внимание на всеки детайл – водонепропускливи ципове, удобни за работа дори с дебели ръкавици, удобно затягане, джобове, сигурна качулка и други.
Ако пък сте фен на по-традиционните материи, можете да се спрете на добро яке тип пухенка, изпълнено с гъши пух (по-добрия вариант, но и най-скъп) или със синтетичен пух (те са по-тежки, но и по-достъпни като цена). Обръщам внимание, че повечето изделия с пух за финален слой са от полиестерни материи, които не „дишат“ така добре както мембранните такива.
Идва ред и на най-важната част от добрата екипировка, за която горещо съветвам да НЕ правите компромис – никога и при никакви обстоятелства.
Обувки
В центъра на вниманието са обувките – те са нашият ключов фактор за удобство, топлина, сухота и маневреност. Искам обаче отново да подчертая, че добрата обувка далеч не е само скъпата. За всеки крак и цели си има различна стратегия и търсени функционалности. За зимен трекинг изберете средновисока обувка, 10 – 15 см над глезена, за предпочитане с мембранна материя, която не запарва и държи краката сухи. Да са със стабилна подметка с добри грайфери е важно, защото това ще даде здравина и стабилност при ходене.
Когато избирате обувки, обърнете внимание и на тяхното тегло и гъвкавост – няма по-лошо от това да сте с много тежки обувки, които са твърди като ламарина. Използваните съвременни технологии и материи са олекотени и с множество предимства пред онези с компромисни материали. Съвета ми тук е никога да не се бърза с избора на обувки: прочетете, попитайте по-опитни от теб, консултирайте се и подберете внимателно според нуждите. Не правете компромис само и единствено заради цената, защото ще се озовете с множество пришки, мокри крака, тежест в ходенето и в крайна сметка обувки, които няма да искате да погледнете втори път.
Ето какво трябва да правите, за да имате дълги години здрави и работещи мембранни обувки – след покупка и преди първата употреба импрегнирайте обувките със спрей или тампон, след всяка употреба внимателно почистете с влажна кърпа остатъците от кал, сняг и други замърсители. Оставете добре да изсъхнат на нормална стайна температура, след което импрегнирайте отново и ги оставете в готовност за следващия трекинг в планината. Ако решите да перете обувките – правете го не по-често от веднъж за сезон, с ръчно пране при не повече от 30 градуса и задължително само със специален препарат за пране на мембрани. Обикновеният препарат, сапун и т.н. съсипва мембраната и запушва порите й. Никога, никога не сушете обувките си в сушилня.
Няма да се спирам в детайли за други два важни елемента от добрата екипировка, но съвета ми е никога да не тръгвате в зимната планина без сигурна шапка/каска, лента за глава и ръкавици. От последното дори препоръчвам винаги да имате по два чифта – един на ръцете и един в раницата, с който да подменим или допълним основния в случай на необходимост.
Надяваме се, че сме ви били полезни!